Przyczyn występowania wilgoci w mieszkaniu jest wiele. Sam człowiek wydala ponad litr wody przez skórę w ciągu doby, a dochodzą do tego jeszcze codziennie aktywności takie jak pranie, gotowanie, mycie, kąpanie się i tym podobne inne zajęcia domowe. Oczywiście nie jest powiedziane, że to są bezpośrednie przyczyny, ponieważ tak na prawdę wilgoć w mieszkaniu to przyczyna nieodprowadzania tej wody i wilgoci, która zgromadziła się w pomieszczeniu. Dlatego tak ważna jest dobra wentylacja każdego pomieszczenia, a oprócz tego codzienne wietrzenie pomieszczeń. Są również znacznie groźniejsze przyczyny takie jak powódź, długotrwały deszcz, zalanie pomieszczenia wskutek awarii rur – wtedy już zwykłe zabiegi nie pomogą i potrzebne będzie profesjonalne osuszanie ścian.
Rozpoznanie wilgoci w mieszkaniu, na ścianach jest stosunkowo proste, zazwyczaj są to przebarwienia na ścianie, mokre plamy czy nieprzyjemny zapach pleśni i stęchlizny. W wilgotnych pomieszczeniach również osadza się pleśń i grzyb na ścianie. Im szybciej uda nam się zauważyć problem i szybciej zaczniemy z nim walczyć, tym mniejsze ryzyko jakichkolwiek konsekwencji, a nie chodzi tu tylko o ściany budynku, lecz o nasze zdrowie. Wilgoć w mieszkaniu wpływa bardzo źle na stan naszego zdrowia i samopoczucie.
Jak zwalczyć wilgoć w mieszkaniu?
Jest to stosunkowo proste. Jeśli mamy do czynienia z niegroźną, małą wilgocią powstałą na skutek codziennego życia, a nie na przykład zalania i powodzi, to możemy skutecznie sami działać. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które pomagają nam z tym problemem. Jednak warto wybrać najlepszy środek, ponieważ nie wszystkie są odpowiednie zarówno dla ścian jak i dla naszego zdrowia. Niewątpliwie najlepszy przeciw wilgoci w mieszkaniu jest środek grzybobójczy Izomur.
Bardzo bezpieczny w użytkowaniu, posiada również atest Państwowego Zakładu Higieny a co ważne może być swobodnie stosowany w pomieszczeniach, gdzie na co dzień mieszkają ludzie i zwierzęta. Ciekawostką jest fakt, że do dbania o obiekty zabytkowe właśnie używa się środka Izomur, który został dopuszczony przez konserwatorów zabytków z racji bezpieczeństwa jakie gwarantuje, znakomitego działania przy praktycznie żadnych szkodach.
Preparat nie zawiera chloru, dzięki czemu na ścianach czy innych obiektach nie powstaną przebarwienia . Takie środki zazwyczaj nakłada się bezpośrednio na ścianę, ale również często w tych najbardziej zagrożonych miejscach, na przykład piwnicach w domu jednorodzinnym, dodaje się je jako dodatek do farb emulsyjnych i zapraw tynkarskich już w trakcie budowy domu i remontów, co podnosi znacznie odporność ścian na wilgoć.
Wilgoć w mieszkaniach, blokach i kamienicach
Niewątpliwie najbardziej zagrożone wilgocią są kamienice i bloki, najgorzej mają oczywiście mieszkańcy ostatniego piętra, parteru i mieszkań, które posiadają ściany zewnętrzne. Niestety w takich mieszkaniach wilgoć jest częstym zjawiskiem, ponieważ budynki często są stare i wilgotne już od długiego czasu co później przenosi się do wewnątrz mieszkania. Również drewniane okna, które są jeszcze częstym zjawiskiem w polskich blokach nie są najlepszym wyborem, choć na szczęście już coraz częściej są one wymieniane na mocne, plastikowe okna, które cechuje dobra izolacja.
Jednak w blokach również można zapobiegać wilgoci, dobre wietrzenie pomieszczeń, posiadanie kratek wentylacyjnych i konserwowanie ścian może zawsze pomóc. Znacznie łatwiej mają mieszkańcy w domach jednorodzinnych, ponieważ takie sytuacje można już przewidzieć znacznie wcześniej. Dobre użytkowanie domu czyli wietrzenie, odpowiednia wentylacja, a w miejscach zagrożonych wcześniejsze dodanie środka takiego jak Izomur do zaprawy tynkarskiej skutecznie obniża ryzyko wystąpienia wilgoci.
Podsumowując wilgoć w mieszkaniu to zjawisko nieprzyjemne, jednak bardzo łatwe do wykrycia. Zawsze to widać i czuć, plamy na ścianie, pleśń występująca w widocznych miejscach oraz nieprzyjemny zapach stęchlizny bardzo szybko zwrócą naszą uwagę. Jednak najważniejsze jest szybkie i profesjonalne podejście do tematu i użycie najlepszych środków przeciw wilgoci, a niewątpliwie takim właśnie jest nasz Izomur. Środek wykorzystywany również przez specjalistów i dopuszczony przez konserwatorów zabytków do pracy przy najcenniejszych zabytkach.
Nasz styl życia może nam zaoszczędzić problemów, o tym również należy pamiętać. Wilgoć w mieszkaniu wynika często z naszych zaniedbań. Codzienne wietrzenie, zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczeń, suszenie prania w miarę możliwości na zewnątrz to tylko kilka najważniejszych sposobów na uniknięcie niepotrzebnych problemów z wilgocią. Niekiedy jednak, jeśli sytuacja stanie się dramatyczna na przykład wskutek awarii rur czy powodzi lub podniesienia się wód gruntowych nie bójmy skorzystać się z pomocy fachowców, profesjonalne maszyny do osuszania potrafią zdziałać cuda, a im szybciej zareagujemy tym lepiej dla naszych ścian.