Grzyb w mieszkaniu najczęściej pojawia się na ścianach, w narożnikach albo na suficie. Jest to problem, który dotyczy zarówno starszych domów jak i nowych mieszkań. Niezależnie czy jest to piwnica czy mieszkanie w bloku, każde pomieszczenie jest zagrożone wystąpieniem grzyba na ścianie. Od razu kiedy pojawi się lekka wilgoć w domu czy ślady grzybów należy jak najszybciej działać.
Grzyb na ścianie – poznaj przyczyny
Głównie przyczyną pojawiania się wilgoci i grzybów jest wysoka wilgotność w pomieszczeniu – na przykład w kuchni czy w łazience, niedostateczna wentylacja, lub jej brak, przemarzanie , cieknąca na zewnątrz rynna, nieszczelny parapet. Pojawienie się grzyba na ścianie w łazience jest wysoce prawdopodobne z uwagi na brak właściwej cyrkulacji powietrza. Bardzo narażone na powstanie grzyba są piwnice i części mieszkalne domów, położone poniżej poziomu terenu. Wtedy wilgoć migruje także od zewnątrz pomimo zabezpieczeń jakie się wykonuje. Grzyb na ścianie ma większe problemy by pokonać dzisiejsze systemy izolacji, które są już znacznie lepsze od tych sprzed 10 lat. Niestety zagrzybiony sufit czy ściana to nie tylko brzydki widok i nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim problemy ze zdrowiem, dlatego tak ważne jest odpowiednie odgrzybianie ścian. Niestety profesjonalne firmy odgrzybiające kosztują bardzo dużo i wielu osób zwyczajnie na to nie stać.
Grzyb na ścianie – przeciwdziałanie
Na przeciw oczekiwaniom wielu osób wychodzą w dzisiejszych czasach środki grzybobójcze, z których sami możemy skorzystać. Jest to dużo tańsze i prostsze w obsłudze. Takim środkiem jest Izomur. Jest to produkt powstający wyłącznie na bazie krajowych surowców – żywic silikonowych rozpuszczanych w spirytusie etylowym z dodatkiem środków typowo grzybobójczych. Co ważne preparat nie zawiera chloru i jest bardzo bezpieczny w użytkowaniu, posiada atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny i może być używany w pomieszczeniach zamieszkiwanych przez ludzi i zwierzęta. Preparat ten znakomicie się sprawdza również przy odgrzybianiu zabytkowych pomieszczeń, został on dopuszczony przez konserwatorów zabytków do stosowania w tego typu obiektach
Na czym polega działanie tego typu środków przeciwgrzybicznych? Po pierwsze blokuje dopływ wilgoci ponad wykonaną poziomą izolacją ale również izoluje wnętrza w izolacji pionowej. Wprowadza się go w głąb muru, łatwo się go rozprowadza wokół otworów wcześniej wykonanych. Niszczy on grzyb na ścianie oraz pleśń, ale również zapobiega ich przyszłemu rozwojowi . Po wykonaniu zabiegów środkiem Izomur mamy pewność, że w miejscu gdzie wykonano odgrzybianie nie rozwiną się ponownie żadne grzyby i pleśnie.
Nasz środek idealnie nadaje się do murów betonowych, kamiennych, ceglanych ale również mieszanych. Jeśli dopiero nasz wymarzony dom powstaje, również warto pomyśleć na zapas o zabezpieczeniu ścian przed grzybem i wykorzystać Izomur jako dodatek do farb emulsyjnych i zapraw tynkarskich. Jest to znakomite zabezpieczenie się przed przyszłym zagrożeniem.
Jak uniknąć grzyba na ścianie?
Niewątpliwie łatwiej jest zapobiegać powstawaniu grzybów na ścianie niż je potem usuwać. Dobre nawyki, albo wcześniejsze zabezpieczenia mogą nam zaoszczędzić później bardzo wiele pracy. Jak już wspomnieliśmy na początku, najważniejsze jest częste wietrzenie pomieszczeń, w których może wystąpić wilgoć oraz prawidłowa cyrkulacja powietrza. Zajmijmy się jednak tym, co możemy zrobić podczas budowy domu lub jego gruntownego remontu.
Przy zakładaniu okien i drzwi wiele osób chce idealnie uszczelnić drzwi oraz okna, przez co praktycznie do zera zmniejsza się przepływ powietrza, czyli grzyb na ścianie ma idealne warunki do rozkwitu. Szczególnie przy dużych domach może się zdarzyć tak, że pewne pomieszczenie może po prostu nie być wietrzone przez nawet miesiąc i przy uszczelnionych mocno oknach możemy zapomnieć o tym pomieszczeniu, są to wtedy idealne warunki do rozwoju grzybów. Tak więc warto pozostawić drzwi i okna lekko nieuszczelnione aby mała wymiana powietrza zachodziła. Występowaniu grzyba na ścianie możemy zapobiegać podczas malowania czy zakładania tynków jak to było wspomniane wcześniej – dodanie środka Izomur to farb emulsyjnych i zapraw tynkarskich może znakomicie wpłynąć na późniejsze ściany, które są dużo bardziej odporne na wilgoć i grzyb.
Podsumowując. Równie ważna jest profilaktyka i dobre nawyki, codziennie wietrzenie pomieszczeń praktycznie zeruje ryzyko wystąpienia grzyba, jednak jak już się znajdzie miejsce, w którym on wystąpi to należy skorzystać z najlepszych dostępnych środków i pamiętać o własnym zdrowiu. Takim środkiem jest Izomur – bardzo bezpieczny dla nas, który posiada stosowne atesty, jednak nie pozostawia po grzybach śladu, a co ważne chroni miejsca w których zaaplikowano środek przed ponowną pleśnią.